A kapitalista gazdaság jellemzői (Dr. Boronkai Szabolcs nyomán)
A kapitalizmus = tőkés gazdaság
Megjelenésének elősegítője: a gyarmatosítás és a világkereskedelem kialakulása.
A történelem eddigi korszakaiban úgy tartották, hogy nagyobb árumennyiséget csak a munkaerő, ezáltal a lakosság növekedésével lehet előállítani: így azonban a fogyasztók száma is nő, tehát az átlagos jövedelem mindig állandó marad. Meggazdagodni tehát csak más kárán lehet.
Az új kereskedelmi lehetőségek és a bővülő piac megmutatta, hogy az árumennyiség más módon is növelhető (pl.: új technológia, specializálódás, tömegtermelés) a meggazdagodás útja nem mások kifosztása, hanem a termelésbe való befektetés. A befektetett javak = tőke.
Az üzleti vállalkozások új formája jelent meg, a részvénytársaságok.
A részvénytársaságok tulajdonosai = a részvények birtokosai.
A részvénytulajdonuk hányadában részesülnek a haszonból, és vesznek részt a vállalkozások irányításában. Újabb részvények kibocsájtásával a vállalkozás tőkéhez juthat, amit a (hitellel ellentétben) nem kel visszafizetni. Ezzel bővül a tulajdonosok köre, az eddigi tulajdonosok tulajdonaránya csökken.
A kapitalista mezőgazdaság
A tőkés mezőgazdaságra a polgári földtulajdon és az árutermelés a jellemző.
Nyugat-Európa egyes területein (Anglia, Németalföld) megszűntek a földbirtokokhoz köthető feudális kiváltságok és korlátozások: nemesi adómentesség, katonállítási kötelezettség, a kizárólagos nemesi földtulajdon. A föld szabadon adható-vehető lett.
A reformáció során kiárusításra került az egyházi földek nagy része.
Megszűnt a jobbágyság, a parasztok a földek szabad bérlőivé váltak.
Angliában megkezdődtek a bekerítések: kezdetben a közös használatú területek elkerítése, majd a paraszti bérlemények felmondása. A birtokosok a legjobban jövedelmező juhtenyésztésre álltak át.
Németalföldön (mai Belgium, Hollandia), majd később máshol is elterjedt a vetésforgó. Megszűnt az ugar, a szántóföld minden részét bevetették különböző emberi vagy állati fogyasztásra szánt, esetleg ipari nyersanyagként hasznosítható növényekkel, és ezek vetésterületét évente cserélgették.
A vetésforgóval együtt járó takarmánytermesztés lehetővé tette az istállózó állattenyésztést.
Közép-Európában a fentiekkel ellentétes folyamat játszódott le: megszilárdultak a nemesi kiváltságok, szigorodtak a jobbágyi kötöttségek, az árutermelés pedig a bővülő majorságon (a nemes saját kezelésű földje, amit a jobbágyok műveltek robot keretében) a növekvő robotkötelettség kihasználásával zajlott.
Az amerikai gyarmatokon a tőkés mezőgazdaság sajátos formája működött: a rabszolga-munkaerőt alkalmazó, egy-egy európai exportra szánt terméket előállító ültetvények.
Ipar
A piac bővülése nagyobb mennyiségű termék előállítását kívánta, amit a céhek kötöttségei nem engedtek.
Ennek kikerülésére jött létre a felvásárlási-kihelyezési rendszer: a kereskedő a megvásárolt alapanyagot paraszti bérmunkásoknak adta, akik azt otthon feldolgozták, a kereskedő pedig a bérük kifizetése után egyben értékesítette a készterméket.
Következő lépésként a vállalkozó maga épített bérmunkásokat foglalkoztató műhelyt, ezzel létrejött a manufaktúra.
A manufaktúrában a munkafolyamatot részfolyamatokra bontották, így egy-egy munkás csak egy-egy részmunkát végzett el. Ez gyorsabbá, tömegesebbé, ezáltal olcsóbbá tette a termelést, igaz gyakran a termékek minőségének romlását eredményezte. A manufaktúrákban elvált egymástól a tulajdonos és a termelő (bérmunkás) szerepe, míg a céhek mesterei egyszerre voltak tulajdonosok és termelők.
Kereskedelem
A kialakuló világkereskedelem miatt Európa gazdasági súlypontja az atlanti partvidékre helyeződött át. A levantei kereskedelem jelentősége csökkent, a Hanza-szövetség átmenetileg még meg tudta őrizni pozícióit (főleg a Kelet-Közép-Európából, Nyugat-Európába irányuló gabonaszállítások révén).
Az európai uralkodók kereskedelmi monopóliumokat árusítottak: egyes termékekkel vagy egyes területekkel csak ezek birtokosai kereskedhettek (a legjelentősebb a brit Kelet-Indiai Társaság volt).
Egyes uralkodók (pl.: a spanyol király) képesek voltak az atlanti kereskedelem teljes ellenőrzésére, ami rövidtávon jelentős uralkodó bevételeket jelentett, hosszabb távon viszont akadályozta a kereskedelem fejlődését.
Mások (pl.: az angol király) erre nem voltak képesek, de ez a gyengeség tette lehetővé az uralkodói hatalomtól független, erős kereskedőréteg kialakulását.
Pénzügyletek
Az üzleti lehetőségek bővülésével párhuzamosan kialakult a bankrendszer is.
A bankok gyűjtötték a gyarapodó lakossági megtakarításokat (betéti kamatot fizetve rájuk), és hitelként folyósították azokat a tőkét igénylő vállalkozásoknak (hitelkamatot számítva fel rájuk).
A bankok elterjedésével csökkentek a kamatok (a hitelfelvétel olcsóbbá vált).
A hitelezés megnövelte a forgalomban lévő pénz mennyiségét is, így segítve a kereskedelmet.
Ezeken az oldalakon a 12.E osztályban tanító tanárok az otthoni felkészüléshez teszik közzé az órákon bemutatott, megoldott tananyagokat, magyarázatokat, házi és szorgalmi feladatok pontos leírását. Jó tanulást kívánunk!
2018. november 29., csütörtök
2018. november 28., szerda
2018. november 26., hétfő
11.26-mat.óra (Térelemek)
Szerdára a 11.14-én feltett bejegyzésben található témazáró dolgozat feladatinak megoldásait írjátok le a füzetbe!!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)