Reformkornak a magyar történelem 1830-1848 közötti időszakát nevezzük, amikor a rendi társadalom- és államszervezet polgári átalakítására tettek kísérletet.
A reformkori politikusok jelentős része meg akarta szüntetni a jobbágyrendszert:
- a robot gazdaságtalan volt, mivel a jobbágy nem volt érdekelt a munkában
- a jobbágyrendszer ellenkezett a liberalizmus (jogegyenlőség) és a nacionalizmus (nemzeti egység) elveivel.
A reformok sikerességéhez szükséges a jobbágyság támogató hozzáállása (érdekegyesítés). A koleralázadás idején megmutatkozott ennek szükségessége.
Az 1832-36-os országgyűlésen elfogadták az önkéntes örökváltságot: a jobbágy pénzzel megválthatja magát, szabad lesz és telke saját tulajdonába kerül. A király, V. Ferdinánd a javaslatot elutasította.
Az 1839-40-es országgyűlésen törvényerőre emelkedett az önkéntes örökváltság, de a jobbágyságnak csak 1%-a volt képes magát megváltani.
Kossuth Lajos ezután már a kötelező örökváltságot javasolta: a jobbágy kötelezően szabad lesz és telke a tulajdonává válik. A megváltás összegét az állam fizette a földbirtokosnak. Emellett szorgalmazta a közteherviselést is.
A másik fontos kérdés a magyar nyelv szerepének növelése volt:
II. József nyelvrendeletének visszavonása óta több magyar kulturális intézmény jött létre, és egyre több területen alkalmazták a magyar nyelvet. 1844-ben a magyar lett az államnyelv: az országgyűlés, a kormányszékek (ezek a mai önkormányzatoknak felelnek meg), a vármegyék, valamit a közép- és felsőoktatás magyarul működött.
A gazdaság elmaradottságának felszámolására számos javaslat született:
- Széchenyi István javasolta, hogy a magyar nemesség hitelképességének érdekében el kell törölni az ősiséget, és a földet szabad adásvétel tárgyává kell tenni.
- A magyar áruk piacra juttatásra érdekében fejleszteni kell az infrastruktúrát (vasút, hajózás, fiumei kikötő)
- Vita tárgyát képezte, hogy a szabad kereskedelem (Széchenyi), vagy pedig a védővámok (Kossuth) lennének-e a megfelelőbbek.
A rendi alkotmány polgárivá alakítása csak a korszak végén merült fel:
Ehhez szükség lett volna a jobbágyfelszabadításra (jogegyenlőség); a nemesi kiváltságok eltörlésére (közteherviselés); a népképviselet megteremtésére (a nem nemesek is kapjanak választójogot); a végrehajtást (kormány) pedig felelőssé kell tenni.
Széchenyi programja és gyakorlati alkotásai: lásd tankönyvi lecke.
Kossuth programja:
Kossuth Lajos Monokon született. Kisnemesi családból származott. Elsőként az 1832-36-os országgyűlésen vett részt, mint távol lévő főrendi követ.
- Erről az országgyűlésről kézzel írt levelekben tudósított (Országgyűlési Tudósítások).Kossuth ezzel teremtette meg a politikai nyilvánosságot. Ezért be is börtönözték a cenzúra megsértése ürügyén.
- Szabadulása után szerkesztője lett a Pesti Hírlapnak, amit a reformok szócsövévé tett. Metternich osztrák kancellár nyomására eltávolították.
- 1844-ben a Védegylet igazgatója lett. Ennek gazdasági jelentősége csekély volt, de országos szervezetté válva az ellenzék fóruma lett.
- 1847-ben részt vett az Ellenzéki Kör megalakításában.
Programja:
- Kossuth Lajos Széchenyire hivatkozott, de valójában sokkal erősebben hatott rá Wesselényi Miklós programja (Balítéletekről).
- A cél a polgári, alkotmányos állam megteremtése volt.
- Ehhez sürgős jobbágyfelszabadításra volt szükség. Az önkéntes örökváltság kudarcát látva a kötelező örökváltságot követelte állami megváltással, valamint elengedhetetlennek tartotta a közteherviselés bevezetését.
- Kezdetben elfogadta Széchenyi gazdasági elképzeléseit (szabad verseny), később aztán a védővámok bevezetését támogatta. Mivel ezt a király elutasította 1844-ben létrehozta és igazgatója lett a Védegyletnek. Ennek tagjai vállalták, hogy magyar termékek vásárlásával ösztönzik a hazai ipar fejlődését
Széchenyi és Kossuth vitája
Széchenyi és Kossuth célja azonos volt: rendi helyett polgári társadalmat és államot szerettek volna, fejlődő gazdasággal.
- Széchenyi a főnemességet akarta megnyerni a reformok ügyének, Kossuth viszont a köznemességre, illetve a polgárság és a parasztság támogatására is számított.
- Széchenyi a kormányszékeken és az országgyűlésen keresztül akarta megvalósítani reformjait. Kossuth az országgyűlés, a vármegye és a politikai nyilvánosság fórumait is használta.
- Széchenyi először a gazdasági reformokat akarta bevezetni, amelyek aztán a társadalmat is átalakították volna, politikai intézményekhez csak óvatosan nyúlt volna. Kossuth először politikai reformokat akart, ezek segítségével vélte megvalósíthatónak a társadalmi és gazdasági átalakulást.
- Széchenyi elképzelése óvatos reformok sorozata, míg Kossuth egyszerre változtatott meg volna mindent. A nyelvkérdésben is radikálisabb: azonnali magyarosításra törekedett.
- Széchenyi kerülte a konfliktust a Habsburg udvarral, mivel Magyarország jövőjét Ausztriával együtt képzelte el. Kossuth vállalta a konfliktust is, igaz kezdetben nem törekedett függetlenségre.
- Széchenyi veszélyesnek tartotta Kossuth radikális megoldási javaslatait. Attól tartott, hogy ez vagy forradalomhoz vezet vagy az udvar leállítja a reformokat. Azonban az 1840-es években Széchenyi elszigetelődött, az ellenzék vezetője már egyértelműen Kossuth Lajos volt.
Ezeken az oldalakon a 12.E osztályban tanító tanárok az otthoni felkészüléshez teszik közzé az órákon bemutatott, megoldott tananyagokat, magyarázatokat, házi és szorgalmi feladatok pontos leírását. Jó tanulást kívánunk!
2019. február 15., péntek
2019. február 13., szerda
2019. február 12., kedd
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)