2017. szeptember 28., csütörtök

Politikai küzdelmek az 1840-es években

1843-44-es országgyűlés:
1844-ben törvénybe iktatták Magyarországon a magyar lett az államnyelv. A magyar nyelv hivatalossá tétele a reformkorban politikai kérdéssé vált. A magyar államnyelvért folyó sikeres harc több tényező együttes hatásának volt köszönhető pl. nyelvújítás mozgalma, nemzeti nyelvű irodalom virágkora, minden politikai párt egyetértett vele. Ez volt az egyetlen reformtörekvés, amely teljes mértékben megoldódott a reformkorban.
Nem sikerül a magyar ipar fejlesztése érdekében a védővám bevezetése.
A magyar áruk védelmére ezért létrehozták a Védegyletet (1844). Vezetője Kossuth, és tagjai 6 évig csak magyar árut vásároltak.

A reformkorban a gazdaságunk fejlődésnek indult. A gazdaság legfontosabb ágazata továbbra is a mezőgazdaság, ahol megjelennek a kapásnövények, az istállózás, új állatfajták, vetésforgó. A kereskedelem zömét ez teszi ki.
Az ipar fellendülését a mezőgazdaság szükségletei idézték elő: élemiszeripar, (malom, cukor), vasipar, építőipar, gépipar (Ganz Ábrahám).
Fellendül a banki és hitelélet, a közlekedés: a gőzhajóz és vasútépítés.

Az udvar erőszakos politikát alkalmaz és keményen fellép a reformerek ellen. Metternich együttműködik az újkonzervatívokkal, a vármegyék élére kormánybiztosokat ún. adminisztrátorokat állít, akik udvari jelölteket küldenek az országgyűlésbe. Mindez belső ellentétet vált ki a reformerek táborában, de Kossuthnak, Deáknak és Batthyánynak sikerült megvédeni az egységet.

Az 1840-es években a különböző politikai irányzatokból politikai pártok jönnek létre.
Az újkonzervatívok létrehozták a Konzervatív Pártot (1846).

A Kossuth vezetett liberálisok létrehozták az Ellenzéki Kört (1847). Kiadták az Ellenzéki Nyilatkozatot. Főbb követeléseik:
-          polgári szabadságjogok
-           kötelező örökválság állami kártalanítással
-           közteherviselés
-           törvény előtti egyenlőség
-          alkotmány ausztriai birodalomfélnek is
-          felelős magyar kormány
-          népképviseleti országgyűlés


A Fiatal Magyarország (Petőfi, Jókai, Vasvári) radikális, forradalmi változásokat követeltek: pl. jobbágyfelszabadítás a nemesek kártalanítása nélkül

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Ide írhatod a kérdéseket, megjegyzéseket!